Jak identyfikować stan przedcukrzycowy?

Wysoki poziom glukozy we krwi może być pierwszym, najpoważniejszym sygnałem rozwoju cukrzycy w organizmie pacjenta.

Może też wskazywać na tzw. stan przedcukrzycowy, który jest ostrzeżeniem dla pacjenta, że w krótkim czasie może on zachorować na cukrzycę. Jak przeciwdziałać tej przewlekłej chorobie i reagować na stan przedcukrzycowy?

glukometr

Diagnoza: stan przedcukrzycowy

O stanie przedcukrzycowym możemy mówić w momencie, kiedy u danego pacjenta podczas badań laboratoryjnych krwi wykryto wysoki poziom glukozy na czczo. W przedziale 100-125 mg/dL na czczo – tzw. nieprawidłowa glikemia na czczo lub 140-199 mg/dL a dwie godziny po doustnym obciążeniu glukozą - tzw. nieprawidłowa tolerancja glukozy.

W terminologii medycznej stan ten oceniany jest jako wysokie ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 u danego pacjenta (więcej informacji o cukrzycy typu 2).



Leczenie stanu przedcukrzycowego

Jeśli u pacjenta lekarz zdiagnozuje stan przedcukrzycowy powinien on ściśle dostosować się do jego zaleceń. Ważne jest, aby pacjent zmodyfikował swoją dietę, w której powinny znaleźć się zdrowe produkty spożywcze o niskim indeksie glikemicznym. Zalecenia żywieniowe powinny być traktowane przez pacjenta ze stanem przedcukrzycowym w sposób restrykcyjny. Lekarz zachęci pacjenta także do aktywności fizycznej, która pozwala na obniżenie poziomu cukru we krwi i jednocześnie uzyskanie oraz utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Musimy mieć świadomość, że nadwaga i otyłość to czynniki, które radykalnie zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Stan przedcukrzycowy a cukrzyca typu 2

Jeśli pacjent, u którego wykryto stan przedcukrzycowy nie zastosuje się do zaleceń lekarza i nie zmieni ani diety, ani prowadzonego dotychczas stylu życia, może prowadzić u niego do rozwoju cukrzycy typu 2, która będzie musiała być leczona doustnymi farmaceutykami alb o insulinoterapią. Lepiej jest powstrzymać rozwój cukrzycy na etapie stanu przedcukrzycowego i żyć normalnie, niż musieć do końca życia przyjmować leki dla obniżenia i utrzymywania stężenia glukozy we krwi na bezpiecznym, niskim poziomie.

comments powered by Disqus