Wątroba głównym celem ataku cukrzycy

wątroba Bez wątpienia wątroba to jeden z najważniejszych narządów ludzkiego ciała, który jest często narażony na negatywne oddziaływanie różnorodnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Również cukrzyca nie pozostaje obojętna wobec tego organu ze względu na jej chorobotwórczy i długotrwały charakter.

Dlaczego cukrzyca uszkadza wątrobę?

Objawy chorej wątroby w cukrzycy są przeważnie spowodowane zaburzeniami w metabolizmie tak węglowodanów, jak i tłuszczów, a nie tylko niepożądanymi działaniami lekarstw przeciwcukrzycowych. Nadmierne gromadzenie się glikogenu, który jest pochodną glukozy, oraz nadprogramowe wytwarzanie cholesterolu przez odkładanie się lipidów w jądrach komórek wątroby, określanych również hepatocytami, prowadzą do procesu stłuczenia wątroby, a w konsekwencji do wywołania stanów zapalnych i jej marskości.

Typ cukrzycy a zła praca wątroby

Pierwsza z nieprawidłowości jest bardziej charakterystyczna dla niewłaściwie leczonej cukrzycy typu I, w której podaje się zbyt wysokie dawki insuliny. Ma to dodatkowy związek z wytwarzaniem się kortyzolu, czyli hormonu wpływającego na dalsze odkładanie się glikogenu w wątrobie. Natomiast zbyt duża kumulacja tłuszczów ma najczęściej swoje podłoże w cukrzycy typu II, co jest związane z ogromnymi wahaniami poziomu insuliny we krwi. Szczególnie dotyczy to nadwyżek cukru, za które odpowiedzialna jest także nadwaga, brak aktywności fizycznej oraz zła dieta obfitująca w tłuszcze i węglowodany. Ponadto oprócz stłuczenia wątroby w cukrzycy może dojść również do martwicy jej niektórych komórek.

Chora wątroba przyczyną cukrzycy?

Niestety, cukrzyca jest schorzeniem, które poważnie oddziałuje na zły stan wątroby. Jednak zawsze istnieją sposoby, żeby zapobiec nieodwracalnym zmianom stłuczenia lub marskości. Niezwykle istotne jest wczesne wykrycie zmian chorobowych. Tymczasem objawy chorej wątroby w początkowym stadium stanu zapalnego i stłuczenia są praktycznie niezauważalne. Dopiero można poznać je po odczuwaniu dyskomfortu w nadbrzuszu czy jednorazowym napadzie bólu wątroby, kiedy schorzenie jest bardziej rozwinięte. Warto również mieć na względzie fakt, iż nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby, w tym jej otłuszczenie, mogą stać się czynnikiem sprawczym cukrzycy, zwłaszcza typu II. Ponadto istnieją choroby takie jak hemochromatoza, w której dochodzi do marskości wątroby połączonej z nieznacznymi oznakami cukrzycy.

comments powered by Disqus