Węgiel aktywny nie tylko w lecznictwie

Węgiel aktywny nazywany jest także węglem aktywowany, jest substancją składająca się głównie z węgla pierwiastkowgeo w formie sadzy oraz z formie drobnokrystalicznego grafitu. Węgiel zawiera zwykle popiół na które składają się tlenki metali alakicznych i krzemionki. Węgiel posiada dużą powierzchnię w przeliczeniu na jednostkę masy. Jest bardzo dobrym adsorbentem wielu związków chemicznych. Węgiel aktywny jest nietoksyczny oraz tani w produkcji. Można go otrzymać z drewna, skorup orzechów, pestek i nasion owoców, łupin, łusek, słomy i innych. Węgiel jest też łatwy w utylizacji. Podstawowym przeznaczeniem węgla aktywnego jest wykorzystanie go w medycynie. Jako występuje pod postacią czarnych tabletek, powstaje z miazgi drzewnej w temperaturze blisko 900 stopni Celsjusza, aktywowany jest poprzez działanie pary wodnej lub mocnych kwasów. Na rynku dostępny jest w postaci węgla formowanego, węgla granulowanego, impregnowanego i pylistego.

Węgiel aktywny stosuje się przede wszystkim jako lek na biegunkę. Węgiel absorbuje bakterie i toksyny odpowiedzialne za powstanie biegunki, po czym wydala je z organizmu. Ponadto chroni błonę śluzową przewodu pokarmowego, co dodatkowo ochrania go przed działaniem innych substancji. Dzięki zastosowaniu węgla możemy wyeliminować także zatrucia powstałe w wyniku przyjęcia substancji chemicznych bądź leków. Stosuje się go jako pomocniczy lek przy zatruciach. Najlepiej jest zastosować go do 1 godziny po spożyciu groźniej substancji lub leku. Istotne jest to, że nie we wszystkich typach zatruć węgiel ma swoje zastosowanie. Węgla możemy użyć w przypadku gdy nastąpiło zatrucie następującymi substancjami:

Węgla możemy również użyć gdy cierpimy na wzdęcia.

Hipokrates stosował węgiel drzewny na rany, dzięki czemu goiły się one szybciej, zastosowanie węgla niwelowało też powstanie nieprzyjemnego zapachu. Obecnie węgiel aktywny stosowany jest przez Aborygenów i plemiona afrykańskie. Stosuje się go węgiel do oczyszczania ran z trucizny po ukąszeniu pająków, skorpionów, czy jadowitych węży. Indianie stosują natomiast węgiel do leczenia alergii, po zatruciu bluszczem.

Węgiel aktywny w kosmetyce.

Węgiel swoje miejsce znalazł również w kosmetyce. Świetnie przyciąga on i wchłania toksyny, zanieczyszczenia ze skóry, zrogowaciały naskórek oraz nadmiar sebum. Ponadto działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, wykazuje również działanie rozjaśniające i kojące. Z uwagi na powyższe swoje cechy węgiel jest stosowany do produkcji środków przeznaczonych do oczyszczania i pielęgnacji skóry, głównie cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Zwalcza także zaskórniki, łagodzi zmiany zapalne, oczyszcza i odświeża skórę. Nie podrażnia skóry i eliminuje przykre zapachy. W kosmetyce używa się węgla pylistego. Kosmetyki gdzie znajdziemy węgiel aktywny to przede wszystkim:

Węgiel można samodzielnie stosować jako półprodukt i dodawać do gotowych preparatów kosmetycznych. Ponadto węgiel aktywny wybiela zęby, które uległy przebarwieniom poprzez stosowanie kawy, wina lub jagód. Do umycia zębów węglem aktywnym potrzebujemy, szczoteczkę do zębów, a także sproszkowany węgiel aktywny. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, najlepiej jest powtarzać zabieg regularnie.

Zastosowanie węgla w destylacji alkoholi.

Węgiel aktywny jest naturalnym składnikiem, który odbarwia i pochłania zapachy, idealnie nadaje się on do oczyszczania alkoholu. Przy zastosowaniu węgla aktywnego udaje się usunąć nieprzyjemne zapachy, co wpływa na jakość produkowanego alkoholu. Węgla używa się na końcowym etapie produkcji. Najlepiej gdy moc alkoholu nie przekracza jeszcze 45%, wówczas działanie węgla jest najlepsze, dobrze też aby destylowana alkohol posiadał niską temperaturę. Wiele sklepów oferujących artykuły do destylacji alkoholi ma w swojej ofercie produkty zawierające węgiel aktywny.

Filtry z węglem aktywnym.

Filtry zawierające węgiel aktywny, wykorzystują węgiel granulowany lub bloki węgla aktywnego, bloki węgla aktywnego mają większy współczynnik usuwania zanieczyszczeń z wody. Im więcej węgla znajduje się w filtrze tym lepiej. Węgiel pozbywa się zanieczyszczeń z wody na dwa sposoby: absorpcjując oraz redukując, wówczas ujemne jony zanieczyszczeń, są przyciągane przez dodatnie jony węgla aktywnego. Absorpcja sprawdza się w przypadku, związków organicznych, a redukcja katalityczna w przypadku chloru i chloraminy. Filtry z węgla aktywnego często stosuje się do filtracji wody w domu. Ponadto takie filtry stosuje się do wstępnego oczyszczania wody jako część systemu odwróconej osmozy. Filtry węgla aktywnego są w stanie usunąć bądź zniwelować m. in.:

Niestety filtry węgla aktywnego słabo sprawdzają się w usuwaniu niektórych metali ciężkich. Filtry węglowe są w stanie usunąć również: cysty giardia lub cryptosporadium, mętność oraz pyłki, a także część manganu i siarkowodoru, glaukonitowego. Podobnie słabą skutecznością odznaczają się w przypadku rozpuszczonych zanieczyszczeń nieorganicznych lub metali takich jak sole i minerały: antymon, arszenik, azbest, bar, beryl, kadm, chrom, miedź, fluor, rtęć, nikiel, azotany i azotyny, selen, siarczany, tal lub niektóre nuklidy.

Samodzielny filtr wody z zastosowaniem węgla aktywnego.

Wyżej opisany sposób filtracji wody, występuje bardzo często w warunkach domowych. Jednakże będąc poza domem w warunkach polowych także możemy poradzić sobie z oczyszczeniem wody, także przy pomocy węgla aktywnego. Aby uzyskać węgiel aktywny należałoby zetrzeć węgiel drzewny na bardzo drobny proszek.

Aby oczyścić wodę z zanieczyszczeń mechanicznych, stosuje się metodę filtrowania. Do wykonania prostego filtra potrzebujemy trójnóg, trzy kawałki materiału oraz piasek i węgiel drzewny. Całość powinna mieć trzy warstwy, pierwszą z nich powinien być pusty materiał, drugą warstwą materiał z piaskiem, ostatnią powinna być jak najgrubsza warstwa węgla drzewnego. Warstwa węgla drzewnego jest To najważniejsza, filtruje ona zanieczyszczenia mechaniczne oraz absorbuje niektóre groźne związki chemiczne. W pierwszej kolejności należy przelać piach duża ilością wody.

Oprócz wyżej wymienionych zastosowań, węgiel aktywny pomaga także w:

Oprócz powyższych zastosowań, w warunkach domowych węgiel aktywny wykorzystywany jest także jako pochłaniacz zapachów. Używany jest w lodówkach i toaletach. Węgiel aktywny zastosować możemy także jako barwnik spożywczy. Nadaje on ciekawy kolor potrawom i sprawia, że jedzenie wykazuje właściwości detoksujące. Stosowany jest także, jako lek na kaca i zatrucie alkoholem. Węgiel aktywny usuwa nadmiar toksyn z organizmu, także tych które są odpowiedzialne za kaca. Natomiast jeśli zastosujemy węgiel jednocześnie z alkoholem, to obniżmy jego wchłanianie i ilość promili we krwi. Węgiel aktywny okazuje się też być pomocny w walce z przykrym zapachem z ust, odkaża on jamę ustną oraz układ trawienny. Łagodzi także stany zapalne oczu.

• Artykuł reklamowy •

comments powered by Disqus